KETOGENA DIJETA

Sportski pozdrav drugari, u današnjem blogu pisaću ukratko na temu ketogene dijete za koju mnogi i ne znaju šta zapravo predstavlja u svetu nutricionizma pa hajde da krenemo lagano…

ŠTA JE ZAPRAVO KETOGENA DIJETA?

 Keto ili ketogena dijeta danas predstavlja jednu od najaktuelnijih vrsta dijeta u svetu nutricionizima. Keto dijeta je poznata po tome što spada kategoriju dijeta koje su koncipirane dnevnom ishranom sa visokim procentom masti i jako niskim unosom ugljenih hidrata. Keto dijeta spada u ekstremnu grupu dijeta a princip po kojem ona deluje na organizam je takav da naše telo ulazi u stanje ketoze, a zatim se masti počinju koristiti kao glavni izvor energije. Recimo da jedemo hranu bogatu UH naše telo će u to trenutku početi da proizvodi insulin i glukozu, a u tom slučaju glukoza predstavlja takoreći molekul koji se najbrže razlaže u našem telu i koristi kao glavni izvor energije. Sa druge strane imamo insulin koji se proizvodi u telu tako da bi vezivao glukozu u krvotoku i obezbedio zalihe energije u našem telu.

KETOGENA DIJETA

Pitate se sigurno po čemu je ova dijeta trenutno najaktuelnija? Kada je reč o efektu mršavljenja i gubljenja telesne mase zaista je efikasna, ali nije preporučljiva za svakoga. Prilikom pristupa ketogenom načinu ishrane naše telo počinje sa potrošnjom masnih naslaga što gotovo sigurno daje rezultat mršavljenja i gubitka kilograma. Tokom Ketogene ishrane nivo insulina u krvi drastično opada a masti se oslobađaju i ulaze u proces sagorevanja.

PO KOM PRINCIPU FUNKCIONIŠE KETO DIJETA?

Kada pristupimo režimu keto dijete mi zapravo uvodimo telo u stanje ketoze. U normalnim okolnostima naše telo koristi ugljene hidrate i šećer kao izvor energije. Oni se u organizmu obrađuju i pretvaraju u glukozu koja ulazi u krvotok i proizvodi energiju. Ako bi se šećeri izbacili iz upotrebe naše telo bi bilo prinuđeno na neki drugi izvor energije kao zamenu za šećer i ugljene hidrate jer naše moždane ćelije bez toga ne mogu da funkcionišu. Kada govorimo o ketogenoj ishrani valjalo bi još napomenuti i to da se u keto ishrani  kao zamena za UH koriste masne naslage i od njih se stvaraju tzv ketonska tela kao novi izvor energije. U tom slučaju jako je važno unositi dovoljnu količinu proteina putem ishrane i šejkova. Zašto? Zato što ketoza predstavlja izuzetno veliki stres za mišiće a da bismo izbegli smanjenje i razgradnju mišićne mase proteinima moramo dodeliti izuzetno bitnu ulogu u celoj priči. Sad ću još nekoliko rečenica dodati u vezi namirnica kao i primera keto ishrane i time ćemo završiti ovaj blog o ketogenoj ishrani.

         FAZE KOD KETOGENE ISHRANE

FAZA 1. – Dani kojim se strogo držimo ketogene ishrane time što izbegavamo unos ugljenih hidrata.

FAZA 2. – Punjenje-proces u kojem se  koriste ugljeni hidrati dok se ketoza privremeno obustavlja i ove dve faze se smenjuju kako bi se tokom dana, u fazi punjenja, obnovio glikogen u mišićima.

FAZA 3. – Ova faza traje 6 dana, a faza punjenja 1 dan. U toku keto faze, glikogenske rezerve se skroz istroše, a obnavljaju u fazi punjenja. Ako želite da fazu punjenja razvučete na dva dana uradite to na sledeći način. Prvih 24 sata trebali biste uneti izmedju 8 i 10g ugljenih hidrata po kilogramu telesne mase a zatim ukupnu količinu podelite tako da na svaka 2 sata unesete jednaku količinu a u sledećih 24 sata dovoljno je uneti 5g po kilogramu telesne mase, neracunajući masno tkivo.

Kontraindikacije kod zdravih ljudi. 
Ketoza je bukvalno rečeno šok za organizam i često može izazvati zdravstvene probleme. Kao što su telesna slabost i manjak energije, glad, razdražljivost, probavni problemi pa čak i nesanica. Ovakvo slabljenje organizma dovodi do pada imuniteta i čini vas podložnim na sve vrste virusa i gripovima koji kruže sezonski, naročito u kolektivima. Dok vas muči slabost organizma, nećete imati snage za vežbanje, i nećete moći da zategnete i oblikujete telo dok mršavite. Mnoge zdrave namirnice su redukovane na minimum, poput voća i određenih vrsta povrća, što uzrokuje manjak vitamina, minerala i drugih nutrijenata. Gubitak mišićne mase, porast nivoa insulina i smanjenje nivoa ketona, ako se pretera sa proteinima, neprijatan zadah, neobičan miris urina, zatim dijareja, problemi sa probavom samo su neki od mogućih posledica. 

DOBRE STRANE KETO DIJETE

Dobre strane u keto dijeti je gubitak kilograma jer količina insulina opada pa je sagorevanje masti samim tim veće i krajnji rezultat je gibitak viška kilograma. Ukoliko nema insulinskih skokova i naglog pada energije samim tim je lakše i jednostavnije kontrolisati apetit tokom dana. Poboljšanje zdravlja može, a i ne mora biti zagarantovano tokom ove dijete, sve zavisi od organiza do organizma. Istraživanja tvrde da ova ishrana može pomoći u regulaciji holesterola, nivoa šećera u krvi i dijebetesa. Duža fizička izdrljivost je još jedna pozitivna stvar kod ove ishrane jer se za izvor energije koriste masti iz organizma

LOŠE STRANE KETO DIJETE

Period adaptacije zavisi od osobe do osobe, prve dve do tri nedelje mogu biti teške za pojedince jer se telo privikava na novi režim i način unosa ishrane koji je organizmu u potpunosti nepoznat. Iz tog razloga postoje velike verovatnoće da će se telo osećati izmoreno, malaksalo a ni glavobolje nisu baš retka pojava tokom ketogene ishrane. Ukoliko želite da poručite plan ishrane u ketogenom sistemu popunite formular koji se nalazi u fitnes sekciji „planiranje ishrane“

To bi bilo to za ovaj blog, za sva dodatna pitanja stojim vam a raspolaganju a do sledećeg druženja veliki sportski pozdrav..

Please follow and like us: