GRENADA – KARIBI

LEPOTICA U BLIZINI JUŽNE AMERIKE

Srdačan sportski i turistički pozdrav dragim prijateljima širom Balkana a posebno iz moje Srbije, došlo je vreme da neku rečenicu napišem i posvetim malo pažnje još jednoj nezaboravnoj avanturi koju sam doživeo na ostrvu Grenada. Želeo bih tekstualno i slikovito da vam dočaram jednodnevni boravak u ovoj krajnje čudnoj ostrvskoj državi, a evo za početak i nekih od osnovnih informacija. Grenada je mala Karipska država koja se nalazi na jugoistoku Karipskog mora i smeštena je uz Južnu Ameriku, praktično gleda na Venecuelu i na svega nekoliko kilometara udaljenosti je od Barbadosa, Sent Lusie i Trinidad i Tobaga. Grenada poseduje oko 104.000 stanovnika, službeni jezik je engleski a aktuelna valuta je istočnokaripski dolar. Ostrvo se sastoji od još šest manjih ostrva koje predstavljaju južni deo Grenadina i nastala su od ostataka ugašenih vulkana iz prošlosti.

Klima na samom ostrvu je izuzetno podnošljiva što znači da su dani topli a noći hladne, međutim tokom kišnog doba sparina i vrućine su nepodnošljive i danju i noći. Moj dan se zadesio baš u tom periodu godine i bilo je krajnje neizdrživo, nisam znao da li je toplije na suncu ili u vodi, odnosno okeanu. I ovu, kao i većinu ostalih Karsipskih zemalja otkrio je slavni moreplovac Kristifor Kolumbo a od neke 1653. godine Grenadu naseljavaju Francuzi. Nakon rata, koji je trajao punih sedam godina, Britanci osvajaju ostrvo i 1762. godine ga proglašavaju svojom kolonijom. Naravno ništa nije moglo proći bez Američke sile koja je 1983. godine izvela pravu invaziju na ostrvo uklonivši prokubanski režim koji je bio na snazi. Glavni grad ostrva je Sent Džordž u kojem živi isključivo crna populacija koja se ne može baš pohvaliti primerenim ponašanjem, ali naravno da postoji i dobrih i jako prijatnih i pozitivnih ljudi među njima.

BEZBEDNOST NA OSTRVU

Grenada spada u onu od opasnijih zemalja sveta, ali sve zavisi gde se krećete i u koje doba dana. Šetnja u zabačenim delovima ostrva je izuzetno opasna, dešavalo se da devojke jednostavno nestanu bez traga dok muškarci mogu olako upasti u incidente i okršaje sa ostrvljanima. Sa druge strane u ovom mestu ćete takođe doživeti da vas crnci na ulici spopadaju i nude razne vrste opijata i narkotika neproverenog sadržaja baš kao što je slučaj i na Bahamima. Jedan gost iz Vašingtona je preminuo nakon konzumiranja droge kupljene na ostrvu od lokalnog dilera koji je naravno ispario u vidu magle. Skrenuo bih vam pažnju da, ukoliko recimo ostavite lične stvari na plaži i odete u vodu da se okupate velike su šanse da ćete ostati bez istih pre nego što ćete ih pronaći tamo gde ste ih i ostavili, dakle u pitanju je klasično bezakonje, ali naravno da i ova država ima svoju lepšu stranu medalje. 

PREDNOSTI I LEPOTE GRENADE

Kao glavno oružje ove države su svakako prelepe plaže, čisto more i bujna vegetacija koja krasi ovo ostrvo i pored svih ovih činjenica nema sumnje da sam i ovde doživeo nezaboravne trenutke koji će večno biti urezani u životnoj memoriji.  Stigli smo na Grenadu rano ujutru, dok je sunce polako obasjavalo obale ostrva i pretvaralo ga u pravu rajsku oazu. Brod sam napustio u društvu kolega sa Balkana oko 11 sati , uputili smo se ka lokalnoj plaži kako bismo uživali u lepoti i nešto malo slobodnog vremena koje smo imali na raspolaganju. Seli smo u lokalni kafe bar na plaži gde nam je istog trenutka prišao crnac koji je bio vlasnik lokala i postavio pitanje „Hi guys, how is going, where do you come from? “ Rekli smo mu kao iz topa iz Srbije brale, sledeće pitanje je bilo „O wow brateee Serbia is beutiful country, Peđa Mijatović, Ceca, Šaban“ ostali smo u blagom šoku odakle crnac sa Grenade zna za Srbiju i navedene ličnosti. Usledio je ozbiljan smeh i kroz dalji tok konverzacije došli smo do jasnog zaključka da je imao radnika iz Beograda koji je obavljao posao konobara u baru , bilo je jako smešno i pozitivno. Otišao je u šank da bi se vratio nakon 2 minuta sa staklenom flašom nekog alkoholnog napitka i čašicama. Pitao nas je da li želimo da učestvujemo u nekoj vrsti opklapde i da probamo domaće alkoholno piće koje sadrži čak 75% alkohola, nešto nalik apsentu. Bili smo poprilično iznenađeni njegovim nastupom, ali smo se držali onog balkanskog „ma daj, neka ide život, jednom se živi“.

Opklada je glasila ukoliko popijemo po čašicu domaće rakije na eks a da pritom niko od nas ne ispljune ili povrati cela flaša ide na račun kuće, u suprotnom mi bismo morali da platimo celu flašu koja je iznosilo oko 60 dolara. Pristali smo na opkladu, nasuo nam je i uz pesmu Dragane Mirković, koja se emitovala na zvučniku, nazdravili smo i popili… Nakon nekoliko sekundi osetio sam toliku jačinu koja je prostrujala kroz celo telo, imao sam utisak kao da me je struja udarila u tom treutku. Iskren da budem nisam nikada osetio ništa tome slično, ali niko od nas pet nije pljunuo, niti povratio. Gazda je čekao u neverici da se nešto desi , ali nije dočekao i flaša je ostala za našim stolom dok je temperatura napolju bila preko 35 stepeni… Nastavili smo sa tim pićem i to bi bilo sve čega se sećam tog dana, zaista nemam više ništa da dodam jer se niko od nas ne seća povratka na brod. 😀 Savetujem , ukoliko posetite Grenadu zaobiđite Jolly Beach bar u širokom luku kako bi se bar nečega sećali. :D️️️️ Ovo je bio moj kratak putopis iz Grenade, ukoliko se odlučite da je posetite na raspolaganju sam za sve dodatne infromacije a do tada veliki pozdrav…

Please follow and like us: