Uloga laktoze u ljudskom telu
Veliki pozdrav junaci, u današnjem tekstu kroz nekoliko rečenica možete se detaljnije upoznati sa Laktozom i njenim udelom i značajem za naš organizam pa hajmo laganica pa hajde da krenemo lagano.
Laktoza je šećer prirodno prisutan u mleku i mlečnim proizvodima životinjskog porekla. Laktoza se najpre može pronaći u svežem mleku, zatim u kiselom mleku, sitnom siru, običnom siru pa čak i maslacu. Postoje ljudski organizmi koji izuzetno teško vare laktozu, ali naravno kao što uvek volim da kažem svaki organizam je priča za sebe. Absorbovanje laktoze se odvija kroz tanko crevo u kojem mora biti dovoljna količina Laktaze odnosno enzima za varenje hrane koji na neki način razgrađuje i deli laktozu na dve komponente jedinice, a one su: Galaktoza i Glukoza. Iz ovog razloga se dešava da je neki ljudi ne mogu absorbovati i tu zapravo dolazi do tzv intolerancije organizma na laktozu.
Intolerancija na laktozu
Intolerancija na laktozu je u stvari nemoć pribavljanja laktoze. Laktoza se treba razgraditi u crevima pomoću enzima laktaze. Osobe sa intolerancijom na laktozu ne mogu proizvesti dovoljno laktaze pa se iz tog razloga nerazgrađena laktoza zadržava u crevu i prouzrokuje tegobe u stomaku kao što su dijareja i nadutost. Jednostavan način za elimimaciju ovog problema jeste zapravo izbaciti mleko i mlečne proizvode iz dnevne upotrebe.
Razilka između alergije i intoleranacije na laktozu
Uzmimo za primer da u slučaju alergije dolazi do reakcije imunog sistema, dok kod intolerancije na hranu to i nije čest slučaj, čak uopšte nije. Kod alergije na mleko i mlečne proizvode, protein iz mleka je alergen koji može izazivati reakciju imunološkog sistema, a to kod pojedinih osoba može postati izuzetno ozbiljna stvar sa kojom se ne sme baš igrati. To je to za ovaj blog, do sledećeg budite srdačan sportski pozdravljeni 💪