PODELA TRENINGA

VRSTE TRENINGA

Najveća greška većine amaterskih sportista jeste kratkotrajna i sezonska motivacija, opet se mnogo više javlja kod devojaka nego kod muškaraca npr krećem u januaru da treniram imam do juna  vremena da se zategnem i budem top na moru. Ovo je definitivno možda i najčešći problem i greška koji se javljaju kod mladih. Trenirati treba tokom cele godine, a motiv da bude svakodnevan napredak i to da budete u top formi u svakom delu godine, a ne samo tokom leta na moru, na svadbi , ispraćaju, saboru trubača itd. Koja je onda poenta ako trenirate do leta i leto dođe a vi prestanete? Nema poente složićemo se da je to sistem presipanja iz šupljeg u prazno. Kada kažemo trening to je obimna reč, ali hajde da ih razgraničimo i podelimo na neki način.        Dakle treninge delimo na sledeće:

  • KARDIO TRENING (Treninzi kondicije, snage i izdržljivosti
  • AEROBNI TRENING (Treninzi bez dodatnog opterećenja)
  • ANAEROBNI TRENING (Treninzi sa dodatnim opterećenjem)
KARDIO TRENING

Zašto je kardio trening zdrav za čoveka i kakvog udela ima? Kada pročitate ovaj tekst verujem da će vam biti jasnije odakle ovolika ljubav prema treningu. Naime kardio trening je intezivan i jak trening, sastoji se od velikog broja ponavljanja različitih vežbi u što kraćem vremenskom periodu. Tim tempom se podiže puls, odnosno rad našeg srca na maksimum što dovodi do proširenja kapaciteta pluća, poboljšanja disajnih i respiratornih puteva, ojačavanja kardio-vaskularnog sistema kao i do razvijanja srčanih i moždanih ćelija. Kardio program je posebno dobar za redukciju kilograma, topljenje masnih naslaga, definiciju i vidljivost muskulature, ojačavanje kostiju, preko telesne motorike, brzine, snage i kondicije pa sve do izdržljivosti, raspoloženja i osećaja zadovoljstva koje dolazi uz pravilno redukovanu ishranu. Jutarnji kradio trening na prazan stomak, prema istraživanjima, daje najbolji rezultat za zdravije i lepše razvijeno telo. Preporučuje se od 3-5 pa čak i 6 puta nedeljno u trajanju od 30-60 minuta uz obavezno zagrevanje kao i istezanje svih mišića i pre i nakon odradjenog treninga. Kardio trening predstavlja svaku vrstu treninga kojim podižemo otkucaj našeg srca što dovodi do preznojavanja i ubrzanog topljenja masti iz našeg organizma. Kao vrhunski program kojim se lično ja bavim već 4. godine jeste INSANITY program, zatim funkcionalni, cross fit, t25 i tako dalje…      Kardio trening na traci ili neki od grupnih programa koje držim uvek radim pre teretane jer nakon teretane kardio treningom stičem osećaj kao da se mišić ispumpao i izgubio oblik  i to je moguće da se desi ukoliko vežbač trči, ide u teretanu, a ne unosi proteine i ugljene hidrate kako bi se nahranio mišić. Usled toga može doći do stagnacije pa čak i gubitka mišićne mase, zato još jednom ponavljam proteini, masti i umereni UH su neophodni za rast i razvoj naših mišića…

AEOBNI TRENING

Predstavlja svaku vrstu treninga u teretani, kod kuće ili bilo kojem mestu, gde se ne korsite tegovi i dodatno opterećenje. Ova vrsta treninga je malo, da kažemo dosadnija muškarcima nego ženama jer deluje neproduktvino, ali naprotiv i aerobni trening ukoliko se izvodi pravilno može da donese odlične i dugoročne rezultate. Poenta jeste, uzećemo za primer iskorak jednom nogom na klupi visine 80cm za primer. Morate dobro postaviti položaj stopala, ledja i ruku, podižući se iz noge kako biste  osetiti kontrakciju butnih mišića i gluteusa, ukoliko ne osetite kontrakciju i rad mišića znači da vežba nije pravilno izvedena. Kontrakcija je ključni faktor u razvoju i rastu mišića i zato mnogi koji nemaju rezultate nakon dužeg vežbanja bi trebalo da se zapitaju u čemu je problem. Isti primer je kod trbušnjaka, ukoliko na kosoj klupi radite vežbu za stomak sa zakačenim nogama, a ne osetite da mišić pogađate pravo u srž već osetite da vas ledja remete i da napor i teret odlaze na ledja i kičmu budite sigurni da je to apsolutno nepravilno izvođenje vežbe. Stomak, tj trbušni zid mora bit stegnut konstantno tokom izvodjenja vežbe i kada se odozdo dižete na gore u završnu fazu, e tada ga još jače stegnite i prebacite sav teret na trbušnjake, tako em što ćete poštedeti ledja, em što ćete kontrakcijom pogoditi mišić u centar i dovesti ga do razvoja i vidljivosti naravno uz ishranu i redovan trening za stomak…

ANAEROBNI TRENING

Predstavlja vežbanje sa dodatnim opterećenjem na mišiće, trening sa tegovima i kilažama. Ovaj trening uz upotrebu zdrave ishrane i određene suplementacije kao dodatka ishrani, dovodi do izvanrednog napredka i izgleda. Kod ove vrste treninga pre svega se mora voditi računa o povredama koje su nažalost neretka stvar današnjice, a najčešći uzroci su nezagrevanje i preterivanje sa kilažama. Koliko su zagrevanje i istezanje bitne stavke za telo i mišiće pročitali ste u tesktu iznad. Ja lično treniram u teretani izmedju 4-6 puta nedeljno, zavisi od dodatnih obaveza i privatnih treninga. Moj trening se sastoji od manjih kilaža, kada kažem manjih mislim recimo na vežbu dead lifting, odnosn mrtvo dizanje. rilikom izvođenja ove vežbe ne idem preko 80kg. Zašto? Zato što meni nije bitna masa, niti ogromno telo već definicja i lepo izvajano telo na kojem se lepo ocrtavaju i vide mišići i kada se skinete izgledate fit i srazmerno gradjeni. Za ovu kombinaciju izgleda zadužene su tzv opadajuće serije sa manjim kilažama, sa većim brojem brzih, ali i pravilnih ponovaljanja često i do granice otkaza.

Please follow and like us: