MALA TAČKA U SRED ATLANTIKA
Poštovani drugari i ljubitelji putovanja, jako sam srećan što mogu da pišem na temu putovanja i da vas na neki način približim destinacijama koje sam posetio tokom avantura u svetu. Posle posete ovom prelepom ostrvu mogu slobodno da izgovorim onu čuvenu “I survived the Bermuda triangle”… Kao i na početku svakog bloga daću vam neke od osnovnih informacija o destinaciji koja je današnja tema. Ostrvo Bermudi predstavlja malo usamljeno ostrvo u severnom Atlantksom okeanu, udaljeno nešto manje od 1000 , tačnije 975 kilometara od Sjedinjenih Američkih Država. Poseduje nešto više od 65.000 staovnika i predstavlja državu sa naprednom privredom , veoma jakim finansijskim budžetom i veoma razvijenom granom turizma.
HAMILTON
Glavni grad ostrva je Hamilton, koji je osnovan 1620. godine, u kojem živi svega 3000 stanovnika, a na ostrvu 70% stanovništva čine crnci dok 30% zauzimaju belci. Ostrvo Bermudi pripadaju Britanskoj koloniji, službeni jezik je Engleski a valuta američki dolar. Za kraljicu ostrva proglašena je Elizabeta druga, a samo ostrvo otkrili su španski moreplovci. Prvi naseljenici bili su engleski kolonisti koji su se na ovo ostrvo iskrcali rilikom brodoloma koji se desio na njihovom putu ka Virdžini. U vreme drugog svetskog rata ostrvo Bermudi predstavljalo je glavnu vojnu bazu Američke vosjke da bi nakon završetka drugog svetskog rata ostrvo krenulo ozbiljno da se razvija i napreduje. Kao što svi znamo ovo ostrvo nam je daleko poznatije po misterioznom trouglu gde su navodno bez objašnjenja nestajali brodovi, avioni i razna prevozna sredstva.
ČUVENI BERMUDSKI TROUGAO
Bermudski torougao je područje u Atlantskom okeanu koje se prostire između Floride, Bermuda i Portorika. Kako neki naučnici tvrde u pitanju je prirodni fenomen koji leži na tektonskim pločama u dubinama okeana. Fenomen koji prouzrokuje jaku magnetnu silu koja privlači metal, ali sve su to misterije i nagađanja koja bih prepustio stručnijim licima. Nakon osnovnih informacija o ostrvu osvrnuo bih se malo na moj boravak na Bermudima. Naime imao sam prilike nekoliko puta da posetim ovo ostrvo i sve što mogu reći jeste da je osećaj pristizanja na ostrvo svakog puta bio zaista neverovatan. Dok smo plovili od luke u Baltimoru ka Bermudima, susretali smo se sa raznim vetrovima i olujama, kapetan je u nekoliko navrata na razglas ohrabrivao goste da ne paniče iako se brod ljuljao kao da je od papira. Naravno da je bilo panike među pojedincima, smenjivali su se gromovi, vetrovi i kiše na put ka ostrvu, ali to nije bio razlog za negativne misli. Svi zaposleni su bili izuzetno opušteni jer je sve to normalno na tom delu okeana. Svanulo je jutro, po običaju tmurno i oblačno, ali bez vetra i kiše. Brod se približavao ostrvu a sledeće obraćanje kapetana kroz blagi smeh bilo je “Good morning everyone, cobgratulation we survived the Bermuda Trianlge” usledio je ogroman aplauz i vrisak na svim delovima broda. Naravno da je to bila ta čuvena misterija o nestajanju brodova i da se nama apsoluno ništa nije moglo desiti, ali nekako se u tom treutku čovek zapita “a šta ako je to stvarno istina? Prilikom dolaska na ostrvo dan se odvijao tako što smo otišli u obilazak okolnih mesta u blizini same luke, tu su bile smeštene i neke plaže, barovi i izuzetno skupi restorani za uslove jednog momka koji dolazi sa Balkana. Recimo da je piće u baru iznosilo neverovatnih 14 dolara, kafa je bila 9 dolara a neki smešan doručak blizu 25 dolara… Ostali smo tri dana i 3 noći na ostrvu a posle podne krenuo sam u posetu Hamiltonu i to brodićima koji su služili za brži transport putnika od luke do glavnog grada… Trebalo nam je 13 minuta u jednom smeru, a povratna karta iznosila je 20 američkih dolara. Postoji i jeftinija opcija odlaska za Hamilton mini busem, vožnja u tom slučaju traje oko jednog sata i 15 minuta a karta košta 6 dolara u jednom pravcu i to mi je bila opcija za povrtak kako bih se bolje upoznao sa lepotama ovog ostrva.
ODLIČAN STANDARD U GRADU
Hamilton kao grad predstavlja izuzetno elitan deo ostrva o tome svedoči i veliki broj luksuznih automobila, kuća i vila. Atmosfera u samom gradu često je sumorna radi oblačnosti i kiše koja je česta pojava na ostrvu. U samom centru grada na prvi pogled se može zaključiti da stanovnici lepo žive i da je standard visok a prosećne plate se kreću između 3 i 5000 dolara. Kada je hrana u pitanju jako lep utisak mi je ostavio restoran “Henry VIII” u kojem sam jeo izuzetno ukusnu pastu sa morskim plodovima i povrćem u kombinaciji sa domaćim belim vinom koje je bilo izuzetno ukusno i pitko. Tokom šetnje kroz grad upoznao sam nekolicinu ljudi sa ostrva, kroz priču sa njima zaključio sam da se tamo izuzetno lepo živi, bez stresa, što bi se reklo na visokoj nozi. Putevi su me drugog dana naveli ka najlepšoj i najpoznatijoj plaži na ostrvu a to je Pink beach”. U pitanju je plaža sa bukvalno ružičastim peskom, ali njena lepota dosta zavisi od vremenskih uslova na ostrvu. Plaža je zaista čista i lepa, boja peska vuče na svetlo roze boju i u kombinaciji sa suncem i vedrim nebom daje tu moćnu ružičastu boju koja ostavlja bez teksta. Ova plaža je jedan od najposećenijih lokaliteta ostrva.
Ja nažalost nisam imao sreće da vidim roze boju u potpunosti, ali verujem da će biti prilike za to još nekada tokom života. Kada je noćni provod u pitanju i nisam baš kompetentan da komentarišem na tu temu jer nismo večerenje sate provodili u Hamiltonu. Nama je bilo sjajno u blizini luke jer je kompanija organizovala svake večeri žurke za goste i zaposlene. Bilo nam je zaista fenomenalno jer nismo bili ograničeni sa vremenom za povrtak na brod, mogli smo biti napolju i sva 3 dana ukoliko bi nam raspored to dozvolio. Jedna od stvari o kojoj smo morali da vodimo računa bila je kontrola na ulasku na brod prilikom povratka sa žurke. Obezbeđenje koje stoji i kontroliše stanje zaposlenih bilo je korektno, ali se svakakomoralo paziti da se ne dođe u vidno alkoholisanom stanju jer za takve stvari se ide momentalno kući. To naravno važi samo za zaposlene dok gosti imaju potpunu slobodu i mogu vam reći da to maksimalno koriste. 😀 Bio je ovo još jedan kratak putopis za koji se nadam da vam je pomogao ukoliko ste imali dilemu da li da posetite ovo usamljeno ostrvo. Za sve detalje koji vas budu zanimali možete me ostaviti komentar ispod a ja ću vam rado odgovoriti … Do sledećeg putopisa šaljem vam jedan veliki sportski i turistički pozdav.