BCAA AMINO KISELINE

Pozdrav ekipa, kao i u svakom od mojih blogova tako se i u ovom možete malo detaljnije suočiti sa BCAA. Šta zapravo predstavljaju i koje su glavne njene osobine pa da krenemo lagano

Šta su zapravo BCAA i čemu služe?

BCAA  su esencijalne amino kiseline koje predstavljaju jedan od najboljih vidova oporavka mišića a služe kao pomoć u izgradnji mišićnih ćelija nakon odradjenog treninga. Tokom treninga BCAA služi kao gorivo za naše telo i stoga korišćenje amino kiselina PRE i NAKON treninga predstavljaju pravi energetski izvor za naše telo. Tokom kardio treninga, treninga sa težinama i dugih opterećujućih treninga zalihe BCAA se prilično smanjuju i troše u organizmu. BCAA takodje Igra ključnu ulogu u povećanju nivoa insulina koji stimuliše sintezu proteina dok je leucin taj koji je zadužen za stimuliaciju i proizvodnju hormona rasta. Ovu vrstu esencijalnih amino kiselina koriste i profesionalni sportisti, amateri, pa čak i rekreativci starijih i mlađih uzrasta. Kao što uvek volim da napomenem o upotrebi ovih stvar, nemojte preterivati jer time dobijate kontra efekat i rizikujete da pogoršate zdravlje, informišite se uz konsultacije sa stručnim licima i trenerima. Lično ja ne koristim redovno BCAA, ali smatram da može odigrati ključnu ulogu u progresiji vašeg tela i mišića. Sve ovo je poželjno naravno nakon konsultacije ličnog lekara, stručnog lica i naravno personalnog trenera.

Efekat BCAA na glikogen mišića

Ovo su neke malo detaljnije stvari koje sam učio tokom kursa za trenera, ali verujem da će vam biti od koristi. Naime višak glukoze se deponuje u jetri i mišićima u formi visoko hidratizirane strukture poznate kao GLIKOGEN. Uzimanje BCAA može sprečiti korišćenje glikogena mišića u okolnostima potrošnje ugljenih hidrata. U situacijama kao što je hipoglikemija, glukoza se oslobađa iz ovih depoa zbog aktivnosti dva hormona: KORTIZOL (koga oslobađa pankreas) i GLUKAGON (koga oslobađa nadbubrežna žlezda): Glucagon deluje na depoe glikogena u jetri dok kortizol deluje na skladišta glikogena u mišićima, u oba slučaja da bi se dobila glukoza. Skladišta glikogena u jetri se brže troše tako pa recimo ako se glukoza ne unese radi popunjavanja depozita, telo mora sintetizovati glukozu iz drugih supstrata, kao što su amino kiseline razgranatog lanca. BCAA mogu obezbediti do 10% ukupne energije koja se proizvede tokom produženog aktivnog vežbanja.

Efekat BCAA na psihologiju vežbanja? 

Postoje dva osnovne hipoteze koje se odnose na ergogene vrednosti korišćenja ovih amino kiselina: Prvi je da BCAA suplementi smanjuju proteinsku degradaciju uzrokovanu intenzivnim vežbanjem kao i oslobađanje enzima u mišićima (oba ukazuju na oštećenje mišića), verovatno stimulacijom antikataboličkih hormona. Tako korišćenje BCAA suplemenata tokom intenzivnog treninga može pomoći smanjenju proteinske degradacije kao i dobijanju kvalitetne mišićne mase. Druga hipoteza se bazira na pretpostavci da upotrebljavanje BCAA tokom vežbanja doprinosi na neki način odlaganju zamora. Tokom vežbanja, mišić dobija više pomoći od BCAA nego od jetre, kada se govori o njihovom doprinosu oksidacionom metabolizmu. Izvor oksidacionog metabolizma BCAA tokom vežbanja je pul BCAA u plazmi, koji se tokom intenzivnog vežbanja puni katabolizmom proteina iz celog tela. 

To bi bilo to u vezi sa BCAA, u slučaju da niste neki termin razumeli ili imate dodatna pitanja možete me slobodno kontaktirati putem veb sajta, meila ili instagram profila gde sam vam uvek na raspolaganju… Do sledećeg druženja srdačan fitnes pozdrav 😊💪

Please follow and like us: